03.10.2013

PL 2013/2014: Transfer Bydgoszcz, PGE Skra Bełchatów

Już za tydzień startuje Plus Liga, a ja dziś przypomniałam sobie, że nie napisałam jeszcze o wszystkich tegorocznych transferach i zmianach w klubach! Postaram się to jakoś nadrobić. Dziś o dwóch zespołach, które chyba najbardziej przemeblowały swoje składy - Transferze Bydgoszcz i Skrze Bełchatów.

Transfer Bydgoszcz
Jest to klub, który przeżył zmianę nie tylko w składzie drużyny, ale także na ławce trenerskiej i ... w nazwie zespołu. Jeszcze do ubiegłego sezonu grali jako Delecta Bydgoszcz, a ich grą można było się... delektować! Chyba największa niespodzianka ubiegłego sezonu, czarny koń rozgrywek, czwarte miejsce w Plus Lidze. Jak będzie w tym roku?
Niewiele osób stawia na powtórkę sprzed sezonu i ma to swoje logiczne wytłumaczenie. Rozpadł się trzon zespołu, kręgosłup tej ekipy. Odeszli takie gracze jak Stefan Antiga czy Dawid Konarski, którzy stanowili o sile tej drużyny.

Odeszli:
Stephane Antiga (do: Skra Bełchatów)
Dawid Konarski (do: Resovia Rzeszów)
Andrzej Wrona (do: Skra Bełchatów)
Michał Masny (do: Jastrzębski Węgiel)
Michał Dębiec (do: Krispol Września)
Piotr Lipiński (do: Effector Kielce)
Łukasz Owczarz (do: Pekpol Ostrołęka)
Krzysztof Rejno (do: Stal AZS Nysa)
Trener Piotr Makowski 


Przyszli:
Miłosz Zniszczoł (z: Effector Kielce)
Jan Nowakowski (z: SMS Spała)
Maikel Moreno Salas (z: Hotvolleys Wiedeń)
Yasser Portuondo (z: Urmia - Iran)
Bartosz Filipiak (z: SMS Spała)
Bartosz Janeczek (z: Chaumont Volley) / 1 sezon
Piotr Sieńko (z: Młody Transfer Bydgoszcz)

Zespół inteligentnie budowany przez kilka lat, rozpadł się w kilka chwil. Po największym sukcesie klubu, jaki był awans do półfinału Plus Ligi drużyna musi zacząć wszystko od początku. Czy w przyszłym sezonie będzie czarnym koniem? Hmmm... trudno powiedzieć. Wydaje mi się, że może być trudno powtórzyć ostatni sukces, jednak jestem bardzo ciekawa gry zespołu i zawodników w nim występujących. 

Fot: Paweł Piotrowski www.facebook.com/PawelPiotrowskiFoto

PGE Skra Bełchatów
Drużyna ta także zaskoczyła swoich kibiców, ale niestety negatywnie. Jeden z najgorszych sezonów od lat, piąte miejsce w lidze i utrata możliwości gry w Lidze Mistrzów. Ale może i znajdą się jakieś pozytywy? Siedmiokrotny Mistrz Polski, który przez ostatnią dekadę rządził w naszej lidze przecież nagle nie stanie się krajowym średniakiem! (Bynajmniej taką mam nadzieję) Postawiono na zmiany, "odświeżenie" składu. Z zespołem pożegnali się Winiarski i Bąkiewicz, wrócił Antiga, pozyskano Conte i Uriarte. Tylko czy zespół wypali?

Odeszli:
Jacek Nawrocki - I trener
Maciej Bartodziejski - II trener
Michał Winiarski (do: Fakel Nowyj Urengoj)
Wytze Kooistra (do: Czarni Radom)
Dante Boninfante (ASUL Lyon Volley)
Alexandar Atanasijević (do: Sir Safety Perugia)
Michał Bąkiewicz (do: AZS Częstochowa)
Paweł Woicki
Konstantin Cupković (do: Sir Safety Perugia)

Przyszli:
Miquel Falasca - I trener (Ural Ufa)
Stephane Antiga (z: Delecta Bydgoszcz) / 2 lata
Nicolas Uriarte (z: Boca Rio Uruguay Insurance) / 2 lata
Andrzej Wrona (z: Delecta Bydgoszcz) / 2 lata
Wojciech Włodarczyk (z: Posojilnicy AICH/DOB)
Facundo Conte (z: Dynamo Krasnodal)
Samuel Tuia (z: Kuzbassie Kemerowo)
Aleksa Brđović (z: Partizan Belgrad)

Fot: Paweł Piotrowski www.facebook.com/PawelPiotrowskiFoto
Zespół na papierze wydaje się być mocny, ale jak zawsze wszystko zweryfikuje boisko. Drużyna może mieć problem z drugim atakującym, bowiem Maciej Muzaj ma kontuzję barku i może nie grać przez najbliższe 2 miesiące. Za to na swoją pozycję wraca Mariusz Wlazły i wszyscy są ciekawi w jakiej formie powróci. Ciekawy też jest argentyński duet Conte&Uriarte. Facundo ma za sobą operację barku i przez okres przygotowawczy nie mógł atakować piłek, grał na pozycji libero podczas nieobecności Pawła Zatorskiego. Jeśli do końca wyleczy bark może być ważnym ogniwem zespołu. Rozgrywający Uriarte ma za sobą dobre występy w reprezentacji, gdzie walczył na swojej pozycji z De Cecco. Przyspieszone piłki, kombinacyjna i trochę ryzykowna gra będzie na pewno ciekawa i może dodać kolorów zespołowi. Poza znakami zapytania przy młodych graczach jak Włodarczyk czy Brdović jest jeszcze jeden, taki wielki znak, a mianowicie - jak sobie poradzi w nowej roli Miquel Falasca? Czy będzie potrafił z tych zawodników stworzyć prawdziwy zespół? Wkrótce się okaże...
Jak na razie, atmosfera w zespole wydaje się być bardzo dobra...

Fot: Paweł Piotrowski www.facebook.com/PawelPiotrowskiFoto
Fot: Paweł Piotrowski www.facebook.com/PawelPiotrowskiFoto
Fot: Paweł Piotrowski www.facebook.com/PawelPiotrowskiFoto
Niby dwa różne zespoły, budowane w inny sposób, co roku walczące o nieco inne cele. Jednak ubiegły sezon i tegoroczne transfery nadały tym drużynom wspólnych cech. Bydgoszczanie po świetnym sezonie, teraz nie zapowiadają walki o złoto, Skra po jednym z najgorszych sezonów, chce wrócić na szczyt. Jak potoczą się losy tych zespołów? Cóż, nie wiem jak Wy, ale ja jestem bardzo ciekawa i już odliczam dni do rozpoczęcie Plus Ligi! :)

Fot: Paweł Piotrowski www.facebook.com/PawelPiotrowskiFoto
Zanim zacznie się sezon polecam pooglądać więcej zdjęć, np. pana Pawła Piotrowskiego :) Tu jeden z albumów KLIK.
A już jutro startuje Orlen Liga. Siatkówką kobiet trochę mniej się interesuję, ale póki nie ma PL, to mam więcej czasu i inaugurację rozgrywek kobiet też zobaczę :)

Pozdrawiam :)

1 komentarz:

  1. Echhh tak było pięknie w Bydzi w ubiegłym sezonie. Teraz może być trudno o tak dobre lokaty. Szkoda, że nie udało się zatrzymać kluczowych graczy. Liga się wzmocniła chociażby patrząc na dokonania transferowe Skry, więc ekipie Transfery wcale nie będzie łatwo o powtórzenie lokaty z sezonu 2012/2013... Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń

Podobne posty

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...