23.05.2015

Przychodzą. Rozkochują. Odchodzą. Transfery 2015 część 1!

Sezon ligowy już za nami, Liga Światowa zainaugurowana i wciąż czekamy na pierwszy mecz Biało-Czerwonych. To chyba dobry moment na to, by podsumować... pierwsze transferowe ruchy!

Przychodzą.
Rozkochują.
Odchodzą.

Okienko transferowe jest bezlitosne. My kibice możemy bronić się przed nim rękami i nogami, ale ono i tak nadejdzie. I tak nas dopadnie. I przyjdzie czas rozstań, nieraz bolesnych. Przyjdą nowi, którzy podejmą się wyzwania załatania dziur w naszych sercach. Ale i są też tacy, którzy zdecydują się na pozostanie. Może też nie lubią rozstań? 

Przychodzą!

Jeśli chodzi o transfery najwięcej dzieje się w Zaksie, która pozyskała już sześciu zawodników i nowego trenera! Do klubu dołączyło dwóch Mistrzów Świata - Dawid Konarski i Rafał Buszek. Pozyskano także parę rozgrywających - Grzegorza Pająka i Benjamina Toniutti`ego. Toniutti nie jest jedyny francuzem, którego będziemy mogli oglądać w szeregach kędzierzynian. Do klubu dołączył także Kevin Tillie oraz Belg - Sam Deroo. Drużynę Zaksy poprowadzi Ferdinado De Giorgi.
Sporo dzieje się także w drużynie z Lubina, która pozyskała już 5 graczy. Do zespołu dołączyli Wojciech Włodarczyk, Mateusz Malinowski i Dawid Gunia, a także Łukasz Kaczmarek i Robert Täht. Nie próżnuje także AZS Olsztyn, z którym związali się Paweł Woicki i Marcin Waliński, którzy poprzedni sezon spędzili w Bydgoszczy, a także Jakub Zabłocki i Bram Van den Dries. Pawła Woickiego w Transferze Bydgoszcz zastąpi Brazylijczyk Murilo Radke.

Spod skrzydeł trenera Bednaruka wylecą do nowych klubów Aleksander Śliwka i Artur Szalpuk. Ten pierwszy wróci z wypożyczenia do Resovii, a drugi zagra w Radomiu, którego nowym (ale doskonale znanym polskim kibicom) trenerem został Raul Lozano.

Jednak wydaje mi się, że wszystkie te transfery przyćmił jeden - Bartosz Kurek w Asseco Resovii. Pośrednio o tym pisałam już tu -> Łaska kibica na pstrym koniu jeździ? i transferu teraz nie mam zamiaru oceniać. Na to przyjdzie czas po sezonie. Oprócz tego w Rzeszowie zamelduje się Dmytro Paszycki.

Odchodzą..!

Niestety okres transferowy to nie tylko powitania nowych zawodników. Najwięcej siatkarzy do tej pory opuściło kędzierzyński klub. Po nieudanym sezonie nowych drużyn będą szukać: Paweł Zagumny, Michał Ruciak, Dick Kooy, Lucas Loh, Kay van Dijk, Nimir Abdel-Aziz oraz Wojciech Kaźmierczak. 

Zasadę, że zwycięskiego składu się nie zmienia złamała Asseco Resovia, która pożegnała się ze wspomnianymi wyżej Rafałem Buszkiem, Dawidem Konarski. Klub opuścili także Amerykanie - Paul Lotman i Russell Holmes oraz Serb Marco Ivović, który przenosi się do ligi rosyjskiej.

Ławkę rezerwowych nieco zmodyfikuje PGE Skra, którą opuszczają Wojciech Włodarczyk, Maciej Muzaj, Aleksa Brdjović oraz Ferdinand Tille. Pierwsi trzej zawodnicy to młodzi gracze, którzy swoje odejście tłumaczą chęcią dalszego rozwoju i częstszych okazji do gry w pierwszym składzie.

Sporo zmian także w Jastrzębskim Węglu, na co wpływ mają nie tylko względy sportowe, ale i problemy ze sponsorem. Pewne już jest, że w przyszłym sezonie w barwach tego klubu nie zobaczymy takich zawodników jak: Mateusz Malinowski, Dmytro Filippov, Alen Pajenk, Denys Kaliberda, Guillaume Quesque i Damian Wojtaszek.

Z Bydgoszczy odchodzą między innymi Konstantin Cupković oraz trener Vital Heynen, a Łukasz Kadziewicz były już zawodnik ekipy z Lubina zakończył sportową karierę.


Zostają! 

Najwięcej przedłużonych kontraktów na swoim koncie mają mistrz i v-ce mistrz Polski. Asseco Resovia Rzeszów przedłużyła umowy między innymi z Fabianem Drzyzgą, Piotrem Nowakowskim i Jochenem Schopsem. W Lotosie Treflu na dłużej zostają Murphy Troy, Marco Falaschi, Mateusz Mika oraz Piotr Gacek i Wojciech Grzyb. Także kontakty przedłużyli szkoleniowcy obu drużyn - Andrzej Kowal i Andrea Anastasi. 

W Skrze na kolejne dwa sezony zostaje argentyński duet - Facundo Conte i Nicolas Uriarte, a także duet polskich środkowych - Mistrzów Świata - Karol Kłos i Andrzej Wrona. 

Karierę w Bydgoszczy kontynuować będą Dawid Murek i Wojciech Jurkiewicz, a w Kędzierzynie-Koźlu Jurij Gladyr i Grzegorz Bociek. Na dłużej w Polsce zostanie Lukas Kampa, który dalej bronić będzie barw drużyny z Radomia.

Szkoleniowców w najbliższym sezonie nie powinny zmienić także kluby z Warszawy, Lubina i Olsztyna. Drużyny te dalej będą prowadzić (odpowiednio) Jakub Bednaruk, Gheorghe Cretu i Andrea Gardini. Ploteczki! 

Czym byłoby okienko transferowe bez plotek i ploteczek? Na pewno by straciło sporo ze swojego niepowtarzalnego "uroku". :) Co w trawie piszczy?

Sporo mówi się o odejściu z Jastrzębskiego Węgla Michała Łasko do włoskiego klubu z Werony oraz Zbigniewa Bartmana. W przypadku Zbyszka możliwy jest (choć ponoć coraz mniej) powrót do Asseco Resovii, z której natomiast odejść może Nikolay Penchev. Bułgarski przyjmujący co prawda przedłużył kontrakt z Resovią, kuszą go jednak rosyjskie kluby.

Sporo osób zastanawia się gdzie trafi Michał Ruciak, który po siedmiu sezonach opuścił Zaksę Kędzierzyn-Koźle. Ponoć wśród zainteresowanych jest między innymi PGE Skra, której barw Michał bronił na początku swojej siatkarskiej kariery.

Wszystkie transfery jak zawsze w przygotowanej na okres transferów zakładce: Transfery 2015

2 komentarze:

 1. Dla mnie najlepsze transfery poczyniła Zaksa i na papierze ich skład wygląda na naprawdę mocny. "Na plus" zaskoczyło mnie przejście Pawła Zagumnego. Bardzo nie podoba mi się sytuacja, w której znalazł się Jastrzębski Węgiel, bo zapowiada się, że skład nie będzie już tak mocny jak w poprzednich latach. "Na minus" także odejście Szalpuka do Radomia. W Warszawie miał być liderem, zresztą tutaj zaczęła się jego kariera, a tak prywatnie to bardzo go po prostu polubiłam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się z Tobą, do tej pory najciekawiej w Zaksie. Fajnych nazwisk nie brakuje, zobaczymy czy uda zbudować się równie ciekawy zespół, który powróci do czołówki.
   Myślę, że Szalpuk w Radomiu szanse na grę ma, gorzej chyba ze Śliwką w Rzeszowie... Ale doskonale Cię rozumiem, nigdy nie jest wesoło, gdy zawodnicy, którym kibicujemy zmieniają barwy i zostawiają "nasze" kluby :(

   Usuń

Podobne posty

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...