13.05.2014

W świecie transferów, cz. I

Transfery - okres fascynujący i 'dołujący' jednocześnie...
Odchodzą zawodnicy, z którymi jesteśmy mniej lub bardziej związani emocjonalnie, przychodzą nowi, a wraz z nimi nowe nadzieje...

Nie lubię okienka transferowego! Niestety bardzo przywiązuję się do graczy różnych klubów, nie tylko tych, którym kibicuję. Jak wygląda to wszystko w tym roku? Jest podobnie jak sezon temu, dwa sezony temu... Ale przyjrzyjmy się temu z bliska :) Od jakiegoś miesiąca działa zakładka Transfery 2014, gdzie staram się na bieżąco wszystko uzupełniać. W tym poście wszystkich transferów nie omówię, więc zapraszam do zakładki ;)

U Mistrzów Polski na razie względna cisza.. Zaraz po ostatnim gwizdku finału wiedzieliśmy, że klub na pewno opuści Stephane Antiga, który zakończył wspaniałą karierę zawodniczą i za 3 dni zadebiutuje jako trener naszej reprezentacji. Na Jego odejście szykowałam się przez cały sezon, więc jakoś tego nie przeżywałam. Jednak łezka w oku się zakręciła, gdy pojawiła się ta świadomość, że już więcej nie będę mogła oglądać Stefana na boisku, że nie będzie więcej "antigówki" i tych niesamowicie technicznych sztuczek w ataku. W tym miejscu dziękuję za te wszystkie lata, za zostanie ze Skrą do końca sezonu i życzę powodzenia w karierze trenerskiej ;)Także podczas dekoracji okazało się, że z zespołu odchodzi Paweł Zatorski... Mówiło się o tym już wcześniej, ale Paweł potwierdził to dopiero wtedy. O ile za naszym już trenerem poszło kilka kropelek łez i to raczej za wzruszenia, o tyle za Pawła wylałam morze łez (nie śmiać się! :D). Totalnie nie rozumiem decyzji zarządu! Paweł chciał zostać, pozostali gracze chcieli by został i co najważniejsze trener widział go w swojej drużynie, ale zarząd miał inny plan...To kto buduje zespół? Mówi się, że poszło o względy finansowe, tak jak mówi się, że teraz mamy mieć dwóch libero... czy dwóch libero będzie tańszych niż jeden Paweł? Nie sądzę. I nie podoba mi się to. Paweł Zatorski podpisał dwuletni kontrakt z Zaksą, która pozyskała także holenderskiego rozgrywającego Nimir`a Abdel-Aziz, którego ja kojarzę przede wszystkim z bardzo dobrej zagrywki ;) Tym samym odszedł Grzegorz Pilarz, a Paweł Zagumny podpisał nowy kontrakt 1+1. Na dłużej zostają także Ruciak, Witczak i Wiśniewski, odchodzą za to Kanadyjczycy Schneider i Lewis, oraz Piotr Gacek. Mówi się, że Piotrek miałby przyjść do Skry jako drugi libero obok Kacpra Piechockiego. 


Jeśli jeszcze chodzi o Skrę, to z zespołem pożegnał się także Daniel Pliński, czego także baaardzo żałuję. Dla mnie Daniel obok Mariusza, był jedną ikoną Skry, takim dobrym duszkiem, który budował atmosferę.. Daniel w przyszłym sezonie będzie grał w zespole z Radomia, a w jego miejsce do Skry prawdopodobnie przyjdzie Lisinać. Tu jednak sprawa też nie jest łatwa, bo żeby mógł przyjść serbski środkowy, potrzebny jest polski przyjmujący (limity). Mówi się, że do klubu wróci Michał Winiarski, jednak dalej obowiązuje go dwuletni kontrakt z rosyjską drużyną. Prawdopodobnie w przyszłym sezonie nie zobaczymy też Wojtka Włodarczyka, który może zostać wypożyczony do niemieckiego Friedrichshafen, a w jego miejsce ma przyjść Mateusz Mika. 


Wydaje się, że w Asseco Resovii okres transferów już dobiegł końca. Dziś zostało potwierdzone przyjście serbskiego przyjmującego Marko Ivovicia, mającego zastąpić Alka Achrema, który nie wiadomo jak będzie grał po poważnej kontuzji. Na przyjęciu oglądać będziemy też Rafała Buszka, zostali także Lotman i Penchev, odszedł za to Veres, który nie spełnił oczekiwań klubu. Niespodzianką może być pozyskanie drugiego libero - Michała Żurka. Z klubu odszedł Grzegorz Kosok i Wojciech Grzyb, a na środku ma grać Dawid Dryja. 


Cisza panuje w Jastrzębskim Węglu. Oficjalnie wiemy tylko, że odchodzą Thomas Jarmoc i Simone Van De Voorde. Mówi się, że przyjść ma Grzegorz Kosok oraz Artur Szalpuk, choć ten drugi ma także inne propozycje m.in z Olsztyna. Klub miał skupić się na zatrzymaniu Michała Łasko, który ma propozycje z Włoch i Michała Kubiaka, który może wyjechać do Rosji.
EDIT. Trzy Michały zostają w Jastrzębiu, do zespołu dołączyli Denis Kaliberda i Grzegorz Kosok. Odchodzą Marechal i Bontje. 


Tyle jeśli chodzi o "wielką czwórkę", ale nie tylko tam trwa okienko transferowe. Sporo ruchów poczyniły już kluby z Olsztyna, Radomia i Bydgoszczy. Z Olsztyna odchodzą Buszek, Oivanen, Żurek, Krzysiek oraz prawdopodobnie Bengolea. Jedynym transferem jak na razie jest przyjście Macieja Zajdera, oraz przedłużenie kontraktów przez Szymańskiego, Haina, Łukę oraz trenera Stelmacha. 
W Radomiu oprócz Daniela Plińskiego, zagra także Lukas Kampa, który ostatnio grał w Modenie i ma zastąpić Bartka Neroja, który pożegnał się z klubem. Barw Czarnym Radom nie będą także bronili Jakub Radomski i Jozef Piovarci. 
Najwięcej zmian mamy z drużynie z Bydgoszczy, z klubem pożegnało się już 8. zawodników, m.in Clark, Wika i Janeczek. Zakontraktowano za to Kubę Jarosza czy Konstantina Cupkovicia, który zanim wyjechał do Włoch, grał PGE Skrze. 


Jeśli chodzi o "mój" Gdańsk, to na razie oficjalnie wiemy tylko o kilku odejściach, choć to i tak pewnie nie koniec... Kontrakt na następny sezon ma ważny tylko Krzysztof Wierzbowski, oraz klub chciał by zostali wychowankowie. Z Lotosu Trefla odeszli już Jarosz, Mikołajczak, Łomacz, Żaliński i Zajder. Kto ich zastąpi na razie nie wiemy. Jedyną "plotką" transferową jest osoba... trenera. Radosława Panasa ma zastąpić Andrea Anastasi (co mi się średnio podoba, kto mnie zna, pewnie wie dlaczego), ponoć to już pewne, choć klub niczego jeszcze nie potwierdził. Wrócić ma także Damian Schulz, który jest wychowankiem klubu, a ostatnio grał w pierwszoligowym, KPS Siedlce.


W Częstochowie, Warszawie i Bielsku na razie cisza. A jeśli mowa o jakiś ruchach transferowych to tylko, że ktoś odchodzi. Ciekawostką jest, że Piotr Gruszka zastanawia się nad podjęciem pracy w BBTSie, jako... trener. Zobaczymy co z tego wyjdzie ;) 
Nie wiemy także czy przypadkiem w przyszłym sezonie Plus Liga nie będzie liczyła większej ilości zespołów. Sporo mówi się o drużynie z Lubina, ale decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła. 

Poza granicami!

Widomo, nie samą PlusLigą człowiek żyje, ciekawie jest także poza granicami naszego kraju ;)
Nikola Grbić podpisał kontrakt z Sir Safety Perugia, ale będzie pełnił funkcje... trenera! Szczerze przyznam, że byłam bardzo zaskoczona tą wiadomością i troszkę jednak zasmucona. Przykro się patrzy jak kolejni zawodnicy, których się do tej pory podziwiało kończy swoje kariery... :( W Perugii zagra także Luciano De Cecco oraz mówi się o Kazijskim, kontrakt na kolejne 3 lata podpisał Atanasijević.
Z kolei do klubu z Modeny dołączyli Matteo Piano i Luca Vettori, więc raczej pewne już jest, że Zbigniew Bartman opuści ten klub, ale gdzie zagra tego nie wiemy. Dwuletni kontrakt za to wypełni Bartosz Kurek, o którym mówiło się, że może zagrać w... Resovii. Bartek zdementował te plotki. Za to jego klubowy kolega Ivan Zaytsev obierze teraz kierunek rosyjski i występować będzie w Dynamie Moskwa... byłym klubie Bartka ;) Do Rosji wybiera się także Kubańczyk Wilfredo Leon, który zagra w Zenicie Kazań. 

Uff... To już chyba wszystko! Oczywiście pojawi się jeszcze jakiś post na temat transferów, bo okienko jeszcze długo będzie otwarte ;)
Pozdrawiam. 

2 komentarze:

 1. Asiu ty już doskonale wiesz, co sądzę o odejściu Michała Łasko. Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie i że Kubiak także zostanie. Resovia chyba zamknęła już skład, a Ivović wydaje się ciekawym zawodnikiem. "Twój" Gdańsk także bardzo się zbroi. Jeśli pogłoski o Anastasim się sprawdzą to będzie to chyba transfer roku do Plusligi. Podjęcie pracy trenerskiej przez Grbića byłam bardzo zaskoczona i trochę nie podoba mi się ta moda, że zawodnik niespodziewanie (bo żadnych plotek raczej nie było) kończy karierę i od razu zostaje trenerem w dobrym klubie. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie lubię transferowej karuzeli.
  Jak dla mnie wszyscy mogliby zostać, bo są świetnymi siatkarzami i genialnymi ludźmi. Nie mówię tutaj oczywiscie o sytuacji, w której jakiś zawodnik absolutnie się nie sprawdza, to zupełnie inna bajka. Ale po co zmieniac coś, co dobrze funkcjonuje?
  Bardzo mi przykro, że odchodzi Zati i Daniel, a Włodiego wypożyczają.. Chłopaki, wróćcie kiedyś!
  Fajnie, że wraca Cupko :)
  Rewolucja w Twoim Lotosie!!
  Trener AA? ZB9? Nieźle ..!
  De Cecco! Kurcze no mag rozegrania, chociaż powiem Ci, że po sezonie z Nico muszę powiedzieć, że dla mnie to Nico jest lepszy :) Perugia się zbroi.
  Grbić trenerem .. Jak nic kończy się pewna epoka, z jednej strony smutno, ale ci wielcy zawodnicy na pewno napiszą równie wielką historię jako trenerzy :)
  Fajnie, że Michały zostały w JW :)
  Czekam na kolejne miłe akcenty!

  OdpowiedzUsuń

Podobne posty

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...