11.08.2013

PL 2013/2014: ZAKSA Kędzierzyn Koźle

Witajcie :) Czy u Was też jest tak chłodno? Zamiast opalać się na plaży, siedzę w domu, pod kocem (!) i piję gorącą herbatę... Uwielbiam polską pogodę.. ;p 
Dziś przyjrzymy się kolejnej drużynie i jej transferowym poczynaniom. Teraz będzie to Zaksa, aktualny vice-mistrz Polski.

ZAKSA Kędzierzyn Koźle
Pięć tytułów Mistrza Polski, ostatni w 2003 roku, cztery v-ce mistrzostwa i cztery Puchary Polski. 

W porównaniu z miniony sezonem, niewiele zmian było w zespole. Jednak odeszły dwa największe ogniwa drużyny: Felipe Fonteles, brazylijski przyjmujący, który był prawdziwym objawieniem PL i postacią, która potrafiła poderwać zespół i kibiców, oraz Daniel Castellani, argentyński trener, który zbudował prawdziwy team-spirit. Z zespołem pożegnali się także Antonin Rouzier, który w przyszłym sezonie będzie grał w barwach włoskiego Cuneo, Serhij Kapelus i Rogerio Nogueira.


W zespole zostają:
Dominik Witczak (atakujący)
Paweł Zagumny (rozgrywający)
Grzegorz Pilarz (rozgrywający)
Jurij Gladyr (środkowy)
Łukasz Wiśniewski (środkowy)
Piotr Gacek (libero)
Michał Ruciak (przyjmujący)
Marcin Możdżonek (środkowy)

Odchodzą:
Daniel Castellani (trener - Fenerbahce Stambuł)
Felipe Fonteles (przyjmujący - Fenerbahce Stambuł)
Antonin Rouzier (atakujący - Bre Banca Lanutti Cuneo)
Serhij Kapelus (przyjmujący - szuka klubu)
Rogerio Nogueira (przyjmujący - Brasil Kirin Volei)

Przychodzą:
Dan Lewis (przyjmujący)
Wojciech Ferens (przyjmujący)
Dick Kooy (przyjmujący)
Grzegorz Bociek (atakujący)

Miejsce I trenera po Danielu Castellanim obejmie Sebastian Świderski, który w minionym sezonie był II trenerem.

Największe roszady zespół przeszedł na pozycji przyjmującego i to na początku może być problem kędzierzynian. Z drugiej strony pozostał Michał Ruciak, który do tej pory zazwyczaj grał w wyjściowym składzie. Zmieniony został także pierwszy atakujący. Ponoć Rouzier chciał zostać w Polsce, w Kędzierzynie, jednak klub miał inne plany i rozwiązano z nim kontrakt. W jego miejsce zakontraktowano młodego, obiecującego, polskiego gracza - Grześka Boćka, ale... zawodnik ten także znajduje się w klubie z Częstochowy, bynajmniej na papierze. Spór o tego gracza mają rozwiązać odpowiednie organy.
Niezmienny od pewnego już czasu duet rozgrywających + brak roszad na środku siatki.. To może być broń Kędzierzynian, zwłaszcza, że rozgrywającym jest Paweł Zagumny.


Wiele osób mówi, że Zaksa się osłabiła, w porównaniu z minionym sezonem. Fakt, takiego gracza jak Lipe będzie trudno zastąpić, jednak to nie oznacza, że Kędzierzynianie nie będą walczyć. Pomieszanie młodości z rutyną, odrobiny szaleństwa z rozwagą może wypalić.

A Wy co myślicie na ten temat? Zaksa będzie się bić o medale w przyszłym sezonie? Jak ocenicie dotychczasowe transfery? 

2 komentarze:

 1. Trudno wyrokować co się wydarzy. O Fontelesie przed przyjściem także nikt nie spodziewał się, że zrobi taką furorę, a jednak! Być może osobowościowo będzie go trudno zastąpić, ale sportowo Kooy nie stoi na straconej pozycji. Liga w tym roku, to banał, ale powinna być jeszcze ciekawsza, bardziej wyrównana. Choć bez spektakularnych transferów.

  OdpowiedzUsuń
 2. Lipe, ach, Lipe! To jest gość! Wielka szkoda i ogromna strata nie tylko Zaksy ale i całej naszej ligi. To był zawodnik, który dawał doskonałą jakość, po prostu robił różnicę.
  Wielka szkoda, że klub opuścił trener Castellani. (miałam nadzieję, że wróci do nas, do Bełchatowa ;))

  Gdy na rozegraniu czaruje Paweł Zagumny, środek siatki zawsze jest wspaniałą i pierwszoplanową bronią :)
  Moim zdaniem Zaksa króluje pod tym względem w Pluslidze :)

  Pożyjemy, zobaczymy. Szału nie ma, ale jest solidność. Czas pokaże, na ile to wystarczy ;)

  OdpowiedzUsuń

Podobne posty

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...