18.10.2012

Paweł Zagumny

Paweł Zagumny urodził się 18 października 1977 roku w Jaśle. Obecnie jest rozgrywającym ZAKSY Kędzierzyn Koźle oraz reprezentacji Polski.

Dzieciństwo i początki z siatkówką
Można powiedzieć, że Paweł był skazany na siatkówkę, Jego rodzice trenowali ten sport, więc całe swoje dzieciństwo spędził na hali. Jego ojciec - Lech także występował na pozycji rozgrywającego, zdobywając m.in 3 razy MP, a Jego matka grała w warszawskiej Legii. Potem zajęli się karierą trenerską, a ich syn przejął po nich pałeczkę zawodnika ^^
Paweł chodził do sportowego LO w Warszawie.
Jego pierwszym klubem jeszcze juniorskim był MKS MDK Warszawa. To z nim zdobył swoje pierwsze trofea. W 1995 roku zdobył MP juniorów młodszych oraz nagrodę dla najlepszego rozgrywającego. Rok później zajął drugie miejsce na tej imprezie, ale został jej MVP...


Kariera klubowa
Po grze w MKS MDK Warszawa przeniósł się do Politechniki Warszawskiej. Był to Jego debiut w krajowych, seniorskich rozgrywkach.

Do 2000 roku Paweł reprezentował najpierw Czarni Radom, a następnie Bosman Morze Szczecin, z którym zdobył wicemistrzostwo kraju.

W latach 2000-2003 Paweł przeniósł się do Włoskiej ligi, reprezentował barwy Edilbasso Padwa. Jeśli chodzi o wynik klubu to nie był to najlepszy czas, 12,13 i 11 miejsce to nie są wymarzone pozycje. Jednak w pozostałych sferach, pobyt we Włoszech bardzo dobrze zrobił naszemu rozgrywającemu. Paweł grał niemal we wszystkich spotkaniach i nabierał doświadczenia w walce z najsilniejszymi.

Następnie Paweł Zagumny zdecydował się powrócić do Polski. Kolejnym klubem Pawła był AZS Olsztyn, którego barwy "Guma" prezentował w latach 2003-2009. Był to bardzo dobry okres w życiu Pawła. Z klubem zdobył m.in dwa wicemistrzostwa i 3 brązowe medale MP, oraz srebro w Pucharze Polski, gdzie został wybrany także najlepszym rozgrywającym.

Po długim pobycie w Olsztyńskim klubie nasz rozgrywający zdecydował się znowu opuścić nasz kraj i wyjechał do Grecji, gdzie grał w klubie z Aten. Jego barwy reprezentował przez rok. Zdobył z nim Puchar Grecji oraz wicemistrzostwo Grecji.

Od 2010 roku reprezentuje barwy klubu z Kędzierzyna Koźla. Do tej pory z Zaksą zdobył srebro i brąz Mistrzostw Polski, oraz dwa srebra Pucharu Polski. W tym roku, wraz z drużyną zapowiada walkę o złoto, którego w MP nadal nie zdobył.


Reprezentacja

Juniorzy
Paweł swoją przygodę w biało-czerwonych barwach zaczął w 1993 roku, a już trzy lata później zdobył z reprezentacją swoje pierwsze złoto. W 1996 roku zdobył Mistrzostwo Europy Juniorów w Izraelu. Rok później także sięgnął po złoto, ale tym razem Mistrzostw Świata, kiedy to w finale nasza drużyna pokonała Brazylijczyków.

Igrzyska Olimpijskie
Paweł Zagumny jest jedynym Polskim siatkarzem, który czterokrotnie reprezentował nasz kraj na IO. 
Pierwsze powołanie na tę imprezę otrzymał w 1996 roku. Był wtedy rezerwowym, a nasza reprezentacja zakończyła swój udział w imprezie na fazie grupowej, wygrywając tylko jednego seta.
Kolejne Igrzyska w 2004 roku także nie były dla Pawła szczęśliwe chociaż gra naszej drużyny wyglądała już dużo lepiej. Wyszliśmy z grupy, jednak przegraliśmy w ćwierćfinale z Brazylią 0-3. Paweł na tym turnieju pełnił rolę rezerwowego, bowiem nie doszedł do formy po kontuzji.

Igrzyska w 2008 roku, w Pekinie były najlepsze dla naszego rozgrywającego i dla naszej reprezentacji w ostatniej dekadzie. Pokonaliśmy drużyny z Egiptu, Niemiec, Serbii i Rosji, oraz przegraliśmy z Brazylijczykami. Niestety swoją przygodę także zakończyliśmy na ćwierćfinale, przegrywając w nim z Włochami w tie-breaku. Jednak Paweł pokazał się z naprawdę dobrej story i został wybrany najlepszym rozgrywającym IO.
W tym roku Paweł także pojechał na IO, jednak znowu raczej w roli rezerwowego. Może gdyby grał w podstawowej szóstce wynik byłby inny? Reprezentacja po raz trzeci z udziałem Pawła zakończyła swój udział na ćwierćfinale, przegrywając z Rosją 0-3.

Mistrzostwa Świata
Debiut na MŚ Paweł zaliczył w 1998 roku, na mistrzostwach, które odbywały się w Japonii. Nie była to udana impreza dla naszego zespołu, który wygrał tylko jedno spotkanie i zajął 17 miejsce.
Cztery lata później, na MŚ w Argentynie Paweł nie wystąpił z powodu kontuzji.
Na MŚ w 2006 roku w Japonii Paweł wziął udział i zdobył swój pierwszy medal w seniorskiej reprezentacji Polski. Podczas MŚ Paweł zagrał we wszystkich spotkaniach, wygrywając wszystkie aż do finału, w którym przegraliśmy z Brazylią. "Guma" zdobył 25 punktów i został najlepszym rozgrywającym tej imprezy.
W 2010 roku na MŚ we Włoszech jechalismy jako pretendenci do złota, jednak los nie okazał się dla nas łaskawy i Paweł wraz z drużyną swój udział w tej imprezie zakończył na drugiej rundzie fazy grupowej.

Mistrzostwa Europy
W 2001, 2003 Paweł z reprezentacją zdobył na ME piąte miejsce, a w 2005 roku nie wystąpił na tej imprezie z powodu kontuzji. W 2007 roku ME skończyły się dla nas porażką, zajęliśmy 11 miejsce. Jednak już dwa lata później z dwóch jedynek zrobiła się jedna, bowiem nasi siatkarze zostali Mistrzami Europy, pokonując każdego kto stanął na ich drodze. Paweł był naszym podstawowym rozgrywającym i trzeba powiedzieć, że rozgrywał świetnie. Organizatorzy także tak uważali i "Guma" został wybrany najlepszym rozgrywający imprezy :)

O występach w LŚ nie będę pisała bowiem trochę tego jest :D W ubiegłym roku wraz z reprezentacją Paweł zdobył srebro PŚ, a w tym roku złoto LŚ.Prywatnie:
13 lipca 2003 roku ożenił się z Oliwią Brochocką-Zagumny. Mają dwóję dzieci, córeczkę Wiktorię (8 lat) i synka Mikołaja (2 latka).
Paweł studiował stosunki międzynarodowe oraz historię :)


Z okazji urodzin chciałabym życzyć Pawłowi dużo zdrowia! Aby grał jak najdłużej, żeby wystąpił na jeszcze jednym IO, MŚ czy ME i zdobył tam te najcenniejsze medale ^^ Życzę także szczęścia i pociechy z dzieci, miłości i uśmiechu. Wszystkiego najlepszego! :)"Cały czas uważam, że nie jestem najlepszy i nigdy tak o sobie nie powiem."

"Rozgrywający im starszy, tym lepszy – podobnie jak wino."

"Chciałem jeszcze dodać, że świetnie mi się gra z tą bandą, która za mną stoi"

"Siatkówka jest grą dla cwaniaków i nikt nie przyzna się, że dotknął piłki w bloku. Sprawą sędziego jest wychwycić czy był blok, czy nie "

"To nie łyżwy, tu nie dają not za styl."

 >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

Kolejny temat z cyklu "My, Kibice" to:
Mój klub
Piszcie jakiemu klubowi/jakim klubom kibicujecie i dlaczego jemu/im. Od czego się zaczęła wasza miłość do danego klubu, jak długo kibicujecie i co najbardziej lubicie w danym klubie :) 
Odpowiedzi przesyłajcie na mojego maila: siatkara9519@gmail.com
Do soboty (20.10) do godziny 15:00 :)
Zapraszam do udziału :)

3 komentarze:

 1. Oczywiście przyłączam się do życzeń.
  Heh jeszcze pamiętam jak tak niedawno Paweł grał w Olsztynie...To był mój zespół.. drużyna którą pokochałam siatkówkę..

  OdpowiedzUsuń
 2. Sto lat, sto lat! ;)) dołączam się do życzeń dla skromnego Pawła ;)
  aa jeśli chodzi o Twój cykl, to zabieram się za pisanie ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Guma! Mam autograf :) Świetny, doświadczony zawodnik ;)

  OdpowiedzUsuń

Podobne posty

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...